DünyadanGenel

2022’nin En İyi 10 Teknolojisi ve İş Trendi

Birkaç teknoloji yeni yılda hız kazanmaya hazırlanırken, Covid-19’un etkisi hissedilmeye devam ediyor.

Dünya genelinde Covid-19 aşıları arttıkça hayat normale dönüyor. Ancak, artık pandemiden önce yaşadığımız dünya değil. Bu küresel krizin uzun vadeli doğası, müşteri ihtiyaçlarını ve günlük yaşam tarzlarını değiştirmiş durumda. Bu da 2022 ve sonrasında dünyanın görünümünü değiştirecek. Önümüzdeki yıl muhtemelen karşılaşacağımız ilk 10 teknoloji ve iş trendini birlikte inceleyelim.

Yaşam Bilimi Teknolojilerinde Momentum

Yaşam bilimi endüstrisi, farmasötikler, biyoteknoloji, çevre bilimleri, biyotıp, nutrasötikler, sinirbilim, hücre biyolojisi ve biyofizikten oluşur. Kısmen mRNA aşı teknolojisine artan yatırımlar ve yüksek performanslı Covid-19 testi nedeniyle 2021, yaşam bilimi teknolojilerinde büyük yenilikler getirdi.

Bu yeniliğin örnekleri arasında Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen mRNA bazlı aşılar yer alıyor. Merck tarafından yapılan son 

İleriye baktığımızda, ileri düzey araştırmalar da dahil olmak üzere çeşitli yaşam bilimleri sektöründe güçlü bir hareket göreceğimizi umuyorum; robot teknolojisinin uygulanması, yapay zeka (AI) araçları, bulut teknolojisinin kullanımı, uyuşturucu testi hızının iyileştirilmesi, genetik bilginin entegrasyonu ve gen teknolojisinin kullanımı. Genetik teknolojisindeki gelişmeler sayesinde kişiselleştirilmiş tıbbın gelişimini de öngörüyorum. Örneğin 23andMe girişimi, insanların insan genomuna erişmesine, anlamasına ve bunlardan faydalanmasına yardımcı oluyor.

Ağ Oluşturma ve Ara Bağlantı: 5G-6G ve Uydu Tabanlı İnternet Kullanımının Genişletilmesi

Uzaktan çalışma yaygınlaştıkça, internet güvenilirliği her zamankinden daha önemli hale geliyor. Nesnelerin interneti (IoT), interneti hayatımızın daha ayrılmaz bir parçası haline getiriyor ve tüm ağ seviyelerindeki gelişmeler araştırmaları yönlendirmeye ve internet ekonomisini ileriye taşımaya devam edecek.

2022de internet kullanıcılarının yılda 4,8 zettabayt veri tüketmesi bekleniyor; bu, 2012 yılında üretilen 437 eksabaytlık IP trafiği miktarının 11 katı.

5G emekleme döneminde olsa da, 2022’de 6G’ye artan bir odaklanma göreceğiz. Çin 2018’de 6G araştırmalarına başladı. 2020’nin sonlarında ülke, terahertz sinyal iletimini test etmek için bir uydu fırlatmıştı. Huawei ve ZTE dahil oldu. ABD ayrıca 2018’de Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) deneysel kullanım için daha yüksek frekans spektrumu açmasıyla 6G araştırmasına başladı. 2020’de aralarında Apple, AT&T ve Google’ın da bulunduğu şirketlerle bir Next G Alliance başlatıldı. Kore, Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri 6G’yi ciddi bir şekilde araştırmaya başladı ve 2022’de daha fazla duyuru görmeyi bekliyoruz.

Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Yaygınlaşıyor

Büyük veri tabanlı araştırma ve analiz ile bulut tabanlı bilgi işlemin son zamanlardaki büyümesi göz önüne alındığında, 2022’de yüksek performanslı bilgi işlem kullanımının artmasını bekliyorum. İlaç keşfinden kanser araştırmalarına ve uzay araştırmalarına kadar, yüksek performanslı bilgi işlem giderek daha önemli hale gelecek ve kuantum bilgi işlem teknolojisinin iş talebine ayak uydurması gerekiyor.

Google, IBM, Microsoft, Amazon ve Alibaba dahil olmak üzere oyuncular tarafından kuantum hesaplama alanında büyük bir gelişme gördük. Rigetti Computing, D-Wave Systems, ColdQuanta, 1QBit, Zapata Computing ve QC Ware gibi girişimler, teknolojilerinde ve büyümelerinde endüstri beklentilerini aştı.

2022’de kuantum hesaplamada hızlı ilerleme bekliyorum, çünkü daha büyük makine gücüne yönelik yüksek talep bu sektördeki gelişmeyi hızlandıracak. Muhtemelen yeni yılda büyük kübit gelişmelerinin duyurularını göreceğiz. Ticari kuantum hesaplama yakında elimizin altında olacak ve hızlanan bir hızla yeni atılımlar gerçekleşecek.

Yapay Zeka, Büyük Veri Analitiği ve Bulut Bilişimde Devam Eden Büyüme

AI hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İyileştirmelerden kişiselleştirmeye, arama sonuçlarını sıralamaya, ürünleri önermeye ve cihazları anlama ve kontrol etmeye, çevrenin daha iyi modellerini oluşturmaya ve otomasyon endüstrisine kadar, 2022’ye baktığımızda her yerde yapay zeka uygulamasını görüyoruz.

Kuruluşlar, gelecekteki eğilimleri tahmin etmek için tahmine dayalı analitik kullanıyor. Facts & Factors tarafından yayınlanan bir rapora göre, küresel tahmine dayalı analitik pazarı yaklaşık yüzde 24,5’lik bir bileşik ortalama büyüme oranıyla büyüyor ve 2026’nın sonunda 22,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bulut bilişimde de büyük bir büyüme göreceğiz. 2022 yılına kadar, bulut daha yerleşik hale gelecek ve bulutta daha fazla bilgi işlem iş yükü çalışacak. Nesnelerin interneti, bu alanı kesinlikle daha büyük bir şekilde zorlayacaktır. Gartner’ın tahminlerine göre, bulut hizmetlerine yapılan küresel harcamaların 2020’de 314 milyar dolardan 2022’de 482 milyar doları aşması bekleniyor.

İnternet Güvenliği ve Gizliliği Hakim

Dünya daha dijital hale geldikçe, dünya çapında artan sayıda kişisel ve kurumsal siber saldırı görüyoruz. Son günlerde birçok şirket büyük siber saldırıların hedefi oldu ve işletmeler kısmen pandemi nedeniyle artan uzaktan çalışma nedeniyle yıkıcı saldırılara karşı daha savunmasız hale geldi.

2022 boyunca, sektörler arasında siber saldırılar göreceğimizi ve endüstrinin çeşitli karşı önlemler aldığını göreceğimizi umuyorum. Siber saldırılara karşı savunma, bireylerin ağ saldırılarını tespit edip önleyebilmeleri ve böylece şirketlerinin imajını korumaları için eğitmeyi içerecektir.

Yapay zekayı uygulamak, sağlam siber güvenlik protokollerini oluşturmayı daha kolay ve daha ucuz hale getirecek ve her zamankinden daha etkili hale getirecek. AI kullanımı, siber güvenliğin riskleri tespit etmesini ve siber suçluların davranışlarını öğrenmesini sağlayarak gelecekteki saldırıların önlenmesini sağlayabilir. Ayrıca, siber güvenlik uzmanlarının günlük işlerini yapmaları için gereken süreyi azaltmaya da yardımcı olabilir.

Metaverse 2022’de Parlayacak

Metaverse, sanal kullanıcı etkileşimine izin vermek için sosyal medya, çevrimiçi oyun, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve kripto para birimlerini birleştiren dijital bir gerçeklik. Meta veri deposu, AR’nin tüm teklifleri de dahil olmak üzere internetteki herhangi bir şeye atıfta bulunabilir. Geleceğin sanal alanı, çalışma fırsatı da dahil olmak üzere her türlü eğlence ve projeye erişim sağlayan metaverse’yi tanımlar.

Meta veri deposunun sürükleyici, her yerde hazır ve ücretsiz olmasını bekliyoruz. Dijital odaklı olacak ve potansiyel olarak eğlence, sosyal bağlantı, iş üretkenliği ve geniş ölçekte davranış değişikliğini içerecek. Geliştiriciler, uygulamalar, reklamlar ve yeni dijital yenilikler için eksiksiz bir ekosistem oluşturacaktır. Meta veri deposu, kolaylık, tüketim ve hizmetlere sorunsuz erişimi kolaylaştıracaktır.

Bugün sadece birkaç şirketin metaverse’de gerçek bir hissesi var. Bunlar ByteDance, Tencent, Facebook, Spotify, Zoom, Amazon (Twitch), Alibaba, Roblox, Bilibili, Snapchat, Kuaishou ve Huawei. Apple’ın giyilebilir cihazları da yakında çıkacak olan AR gözlüklü metaverse’ye işaret ediyor. Microsoft Teams ve oyun ile Microsoft, meta veri deposu konusunda belki de dünyanın en gelişmiş şirketidir. WeChat’in ödemeleri ve çeşitli hizmetlere erişimi kolaylaştırma yeteneği, metaverse süper uygulamalarının başlangıcıdır.

Metaverse ekosistemi 2022’de büyüdükçe, birçok teknoloji sektörünün geleceği üzerinde doğrudan bir etkisi olmasını bekliyorum. Bunlar arasında oyun, giyilebilir cihazlar, VR ve AR, işbirlikçi üretkenlik (Canva, Slack), tüketici teknolojisi ürünleri (AR gözlükleri veya akıllı hoparlörler dahil), sosyal ağlar, eğitim teknolojisi, sağlık teknolojisi, iletişim teknolojisi (Zoom), dijital para birimleri ve kolaylık bulunur. mobilizasyon ve isteğe bağlı tüketim (Amazon, Meituan, Alibaba, JD.com, Shopify) sayılabilir.

NFT Platformları Patlayacak

Değiştirilemez bir belirteç (NFT) dijital bir nesnedir: bilgisayar kodu ve bir şeyin sahipliğini ileten veriler. Mülk çevrimiçi olabilir: örneğin, dijital dünyadaki sanal gayrimenkul veya bir video oyunundaki özel ekipman. Ya da gerçek olabilir: emlak, bir tablo ya da bir konserde oturacak yer. Bir NFT aynı zamanda bir melez olabilir: örneğin, ortak bir yaşam alanında kimin oda kiralayabileceğine karar verme hakkı. Bir beyzbol kartı, Ronaldo’nun ilk topu, eski model bir araba veya Londra’nın merkezindeki bir toprak parçası: Hepsi benzersizdir ve NFT’ye aktarılabilir.

2022’de NFT’leri her yerde görmemiz muhtemel; buna filmler, TV şovları, kitaplar ve daha fazlası dahildir. NFT’ler dijital ekonominin bir parçasıdır ve insanların kendilerinden daha büyük bir şeyin parçasını temsil eden bir şeye, örneğin bir sanat eserine veya bir karaktere sahip olmalarına izin verdiği için ana akım haline gelmektedir. Dijital ekonomi, oyun ekonomileri, sanal emlak ve hatta Facebook gibi sosyal medya platformları dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi pazarlardan oluşur.

Toplumumuz, özellikle 2008-2009 ekonomik krizi ve pandemi nedeniyle son on yılda hızla değişti. Bu trendler, NFT’lerin geleneksel koleksiyon ürünlerini yeneceği ve 2022’yi muazzam bir yıl haline getireceği bir dünyayı şekillendirmek için bir araya geliyor.

Robotik Sektörü Yaygınlaşacak

2022’de günlük yaşamda robotik kullanımının artmasını bekliyoruz. Kullanım, sağlık, tarım, otomotiv, depolama ve tedarik zinciri yönetimi sektörlerini içerecek ve ilerlemeye devam edecek daha fazla robotik tabanlı otomasyon göreceğiz.

Covid-19 pandemisi, lojistik ve süpermarket sektörlerindeki robotik şirketleri için hem sorunlar hem de fırsatlar sunuyor. Tedarik sistemleri üzerindeki beklenmeyen baskılar ve ürün kıtlıkları, daha iyi tedarik zinciri verimliliğine duyulan ihtiyacın altını çizdi. Robotların ve otomasyonun, üreticilerin çalışanları sosyal olarak ayrı tutmaları ve aynı zamanda işletmenin çalışmaya devam etmesine izin vermeleri için güvenli bir araç sağladığı da açıkça ortaya çıktı.

Robotik süreç otomasyonunun (RPA) kullanımı, tekrar tekrar gerçekleştirilen faaliyetlerin otomatikleştirilmesine yardımcı olur; RPA’nın 2022’de büyümesini ve işletmeler için standart bir teknoloji haline gelmesini bekliyoruz. CIO, bilgi işlem şeflerinin çalışanları sıkıcı, tekrarlayan görevlerden kurtarmak ve daha tatmin edici işler yapmalarına izin vermek için RPA kullandığını bildiriyor. Son olarak, sınırlı işlem gücüne sahip küçük sensörler olan nanorobotlarda bir artış görüyoruz. Bu nano makinelerin ilk yararlı uygulamaları nanotıp alanında olabilir. Örneğin biyolojik makineler, kanser hücrelerini tanımlamak ve yok etmek veya ilaç vermek için kullanılır.

Yenilenebilir Enerji Teknolojisi Sektöründe Artan Aciliyet

İklim değişikliği ve çarpıcı haber başlıkları, sürdürülebilir enerjinin benimsenmesinde hızlı bir büyüme sağlıyor. Pandemi sırasında, bu büyüyen tek enerji sektörü oldu. Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre 2020’de yüzde 40 daha fazla yeşil enerji üretildi ve kullanıldı; ajans, 2022’de büyümenin devam etmesini bekliyor. Sürdürülebilir enerji üretmenin düşen maliyeti aynı zamanda kitlesel kabulün muhtemel olmasını sağlamaya yardımcı oluyor. Nükleer füzyon, biyoyakıt ve sıvı hidrojen gibi daha yeni enerji teknolojilerinin tam döngüye girmesi daha uzun sürebilirken, 2022’de ciddi ilerlemeler bekliyoruz.

Ayrıca güneş ve rüzgar teknolojisinin üretimi ve kullanımında büyük bir büyüme görmeyi bekliyorum. Yenilenebilir enerjiyi depolama ihtiyacı artacağından, depolama (pil) teknolojileri daha büyük bir rol oynamaktadır.

Blockchain Teknolojisi Hakim Oluyor

Yenilikçi bir dağıtılmış defter türü olan Blockchain, şirketlerin bir işlemi izlemesine ve doğrulanmamış taraflarla iş yapmasına olanak tanır – finansal kurumların yardımı olmadan bile. Bu yeni yetenek, iş çatışmalarını önemli ölçüde azaltır; ayrıca yalnızca eklemeli veri yapısı, şeffaflık, güvenlik, değişmezlik ve ademi merkeziyetçilik gibi başka faydalar da sağlar.

Blockchain teknolojisi , büyük ölçüde benimsendi ve oyun ve yönetimden finansa kadar birçok endüstriyi bozmaya devam ediyor. International Data Corporation’a göre, şirketler bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 2021’de blockchain çözümlerine neredeyse 6,6 milyar dolar harcayacak. Bu sayının 2024’te 15 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. NFT’lerin ve meta verinin yeni yükselişi ile blok zinciri 2022’de daha önemli hale gelecek.

Önemli iş fırsatları yaratması beklendiğinden, işletmelerin blok zinciri teknolojisini incelemeye başlamaları teşvik edilir; Statista, küresel blok zinciri teknolojisinin 2023 yılına kadar 23,3 milyar dolardan fazla büyüyeceğini tahmin ediyor. Kayda değer bir mevcut blok zinciri dağıtımı, Walmart’ın tedarik zinciri veritabanı uygulamasıdır ve bireysel ürünlerin doğrudan kaynaklarına kadar izlenmesine izin vererek gıda tedarik standartlarını etkin bir şekilde yükseltir. Amazon, Amazon Web Services müşterilerinin dağıtılmış defter çözümlerinden faydalanmasına olanak tanıyan 2019 için blok zinciri girişimlerini başlatıyor.

İleriye bakmak

Dünya Covid-19 pandemisinden çıkarken, 2022’nin bu ve diğer teknolojilerde hızlı ilerleme göreceğine hiç şüphe yok. Akıllı başlangıçlar, şirketler ve yatırımcılar için bu gelişen teknoloji ve iş trendlerinden her zamankinden daha başarılı olmak için yararlanmaları için büyük bir fırsat görüyorum. Ortaya çıkan inovasyonun dünyayı insanlar ve işletmeler için daha iyi hale getirmesini umalım.

Kaynak: inc.com

Related Articles

Back to top button