DünyadanGüvenlik

T-Mobile, Milyonlarca Kullanıcının Verisini Çaldırdığını Açıkladı

Almanya’nın en büyük operatörlerinden olan ve küresel çapta da büyük bir paydası olan T-Mobile veri sızıntısı resmen doğrulandı.

Almanya’da hizmet veren global GSM operatörü T-Mobile100 milyondan fazla kullanıcısını etkileyebilecek bir ihlal ile bazı verilerine izinsiz erişildiğini doğruladı.

T-Mobile’ın 100 milyondan fazla verisine erişildi

T-Mobile, geçtiğimiz günlerde 100 milyondan fazla kişinin verisinin yer aldığı bir forum gönderisini araştırdı. Şirket söz konusu yayını doğrulayamadan verileri satan kişi Motherboard adlı yayına katılarak 100 milyondan fazla kişinin verilerine sahip olduğunu açıkladı.

T-Mobile, bazı müşteri verilerine gerçekten yetkisiz erişim olduğunu doğruladı, ancak yaptığı açıklamada, kişisel müşteri verilerine erişilip erişilmediğini henüz bilinmediğini söyledi.

Şirket tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“T-Mobile verilerine yasa dışı bir şekilde erişilmiş olabileceği iddialarını araştırmak için gece gündüz çalışıyoruz. Müşterilerimizin korunmasını çok ciddiye alıyoruz ve bu iddiaların geçerliliğini anlamak için dijital adli tıp uzmanlarıyla birlikte kapsamlı bir analiz yürütüyoruz ve kolluk kuvvetleriyle koordinasyon halindeyiz.

Bazı T-Mobile verilerine yetkisiz erişimin gerçekleştiğini belirledik, ancak ilgili herhangi bir kişisel müşteri verisi olup olmadığını henüz belirlemedik. Erişim sağlamak için kullanılan giriş noktasının kapatıldığından eminiz ve yasa dışı olarak erişilen herhangi bir verinin niteliğini belirlemek için sistemlerimizdeki durumla ilgili derin teknik incelememize devam ediyoruz. Bu soruşturma biraz zaman alacak, ancak en yüksek derecede aciliyetle çalışıyoruz. Bu değerlendirmeyi tamamlayana kadar, rapor edilen etkilenen kayıt sayısını veya başkaları tarafından yapılan beyanların geçerliliğini teyit edemeyiz.

Neler olduğuna dair daha eksiksiz ve doğrulanmış bir bilgiye sahip olduğumuzda, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızla proaktif bir şekilde iletişim kuracağız.”

Ulaşılan verilerin yer aldığı forum gönderisine göre, satılık veriler sosyal güvenlik numaralarını, telefon numaralarını, isimleri, fiziksel adresleri, IMEI numaralarını ve ehliyet bilgilerini içeriyor.

Kaynak; shiftdelete.net

Related Articles

Back to top button