GüvenlikNasıl Yapılır?Uç Nokta Koruması

Güvenli Online Alışveriş için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş keyfiniz kabusa dönüşmesin.

Hemen her şeyde olduğu gibi online alışveriş konusunda da güvenliğe dikkat etmek son derece önemli. Kötü amaçlı kişilere bilgilerini kaptırmak ya da dolandırılmaktan korkan kullanıcılar genellikle online alışverişlerden uzak durmaya çalışıyor.

Oysa ki tüketiciler gerek Türkiye, gerekse dünya genelindeki web sitelerinden alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat ederek sorunsuzca alışveriş yapabilirler.

İşte güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gereken kurallar:

1-Sitenin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin
Tüm online alışveriş hizmeti sunan tüm sitelerde kredi kartı güvenliği için SSL sertifikası kullanmak zorundadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

2- Ürün hakkındaki kullanıcı yorumlarını okuyun
Forumlarda veya sosyal medyada o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun. Kullanıcı yorumlarını içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan da kullanabilirsiniz.

3- Site hakkında araştırma yapın
Alışveriş yapacağınız sitenin ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına, iletişim bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakın.

4- Ortak bilgisayarları kullanmayın
Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

5- Kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçin
Online alışveriş için bir siteye üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin.

6- Mesafeli sözleşme bulunmuyorsa…
Online alışveriş siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.

7- Fiyat bilgilerine dikkat edin
Alışveriş yaptığınız sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın; araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete attığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin.

8- 3D ödeme sistemini kullanın
3D ödeme sistemi (şifreli ödeme), e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Diğer bir deyişle hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin.

9- Sanal kart kullanın
Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif… Belirli bir limit belirleyebildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin

10- Alışveriş kaydını tutun
Alışverişinizi bitirmeden önce çıktısını alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

Kaynak: merlininkazani.com

Related Articles

Back to top button