Su Altı

Shark Tracker İle Tanışın!

Sizi okyanusların en büyük yırtıcısıyla tanıştırayım. Bruce adındaki bu büyük beyaz köpekbalığı, gözleri dönmüş bir şekilde etrafındaki insanları uzaktan sinsice izliyordu.

Onları gördüğü her fırsatta büyük bir intikam duygusuyla saldırmaya hazırdı. Kana susamış bu seri katil, bu yüzen dev çöp öğütücüsünün doymak bilmez bir iştahı vardı. Daha geçen gün suya dalmış masum bir dalgıcı ısırmak için tüm gücüyle saldırmış ve bulunduğu kafesin içine girmeye çalışmıştı. Bunda başarılı olamayınca günler boyunca o teknenin etrafında pusu kurmuş ve nihayet yakaladığı ilk fırsatta teknenin içine atlamayı başarmıştı…

Devamını anlatmak istemiyorum. Hayal gücünüze bırakıyorum.

Buna benzer pek çok ürkütücü hikayeyi duymuş olduğunuzu tahmin ettiğim için boşlukları rahatlıkla doldurabilirsiniz.

İnsanın korku duygusunu mıncıklamak diğer tüm duygularından daha kolay. Korkuyu yenmenin en kolay yoluysa bilmekten geçiyor.

Mesela okyanuslarda yaşayan yüzlerce köpekbalığının her birini, tek tek, şu anda tam olarak nerede olduğunu görebileceğinizi biliyor muydunuz? Böyle bir harita var, bu haritayı kullanarak neredeyse gerçek zamanlı olarak köpekbalıklarının hareketlerini izleyebiliyorsunuz.

Örneğin Breton adlı köpekbalığı, 15 Mayıs 2021 sabah 09:42’de Bermuda Şeytan Üçgeni olarak da bilinen sularda görülmüş. Ondan 15 dakika önce 2 metre 45 cm uzunluğundaki Slinger adlı mako köpekbalığı Meksika körfezinin ılık sularında kahvaltı yapıyormuş. Ondan 1 saat önce de dünyanın diğer yarım küresinde Nepean adlı bir kaplan köpekbalığı Büyük Okyanus’un güneydoğusundaki Yeni Kaledonya sahillerinde arz-ı endam etmiş. Üstelik bu dişi köpekbalığı tam 4 metre boyunda. 26 Mart tarihinden bu yana yaklaşık 1,5 aydır takip ediliyor. İzlediği rotaya dikkat ederseniz Norfolk adalarından kuzeye doğru yüzdüğünü fark edebilirsiniz. İnsanların yaşadığı yerlere doğru gidiyor…

Sahillerde dolaşan bir köpekbalığı. Yoksa videonun başında anlattığım Bruce’un yeni versiyonu Nepean mı olacak?

Bu soruya az sonra cevap vereceğiz ama eminim aklınızda başka bir soru işareti daha oluşmuştur. Bunları nasıl takip ediyorlar? Burası Nova Scotia kıyıları. Suda yüzen dev yüzgece aldırmaksızın atlayan kişi daha önce bu işi yüzlerce kez yapmış biri. Onu yüzen bir platformla kısa süreliğine suyun dışına çıkartıp hızlıca kan ve doku örnekleri alıyorlar. Bir yandan da o üst yüzgece özel bir etiketleme sistemini yerleştiriyorlar. S.P.O.T. tag adı verilen bu cihaz GPS uydularına konum bilgisi gönderiyor. Cihazın iki tarafında bakır iletkenler bulunuyor. Suyun içindeyken kapalı bir devre haline geldiği için herhangi bir veri iletimi yapmıyor. Köpekbalığı suyun üstüne çıkınca devre bozulduğu için cihaz uyanıyor ve bulunduğu yerin bilgisini pingliyor. Bu şekilde 5 yıldan uzun bir süre çalışabiliyor ve araştırmacıların köpekbalığının davranışları hakkında ayrıntılı bilgiler elde edebilmesini sağlıyor.

Yeni nesil etiketleme cihazları suyun altındaki ışık miktarı, sıcaklık, derinlik gibi bilgileri de toplayıp depoladıktan sonra belli aralıklarla uydulara gönderebilecek şekilde tasarlanmış.

Bu bilgileri bizim bile görebiliyor olabilmemiz okyanus yaşamı hakkında farkındalığımızı arttırabileceği için çok değerli. Sadece görmüyoruz, isimlerini bile biliyoruz. Az önce nasıl etiketlendiğini gördüğümüz köpekbalığına da bir isim vermişler: Nukumi. Yerlilerin dilinde “bilge nine” anlamına gelen bir söz bu. 50 yaşında olduğu ve bugüne kadar 100’e yakın çocuğa ve toruna sahip olduğu tahmin edildiği için böyle bir isim verilmiş. Kendisi birkaç ay sahillere yakın yüzdükten sonra 22 Şubat tarihinde birdenbire yön değiştirmiş. 3 aydır Atlantik Okyanusu’nun derinliklerine doğru yüzüyor. 135 günde 5570 mil yol gitmiş. Yani günde ortalama 41 mil mesafe kat ediyor. 50 yaşında bir nine için hiç de fena sayılmayacak bir performans bu. Daha da ilginç bir saptama yapalım mı? Eğer hayatı boyunca günde ortalama 41 mil yüzdüyse toplamda 748250 mil gezmiş demektir. Yaklaşık 1.2 milyon km. Dünyanın çevresini 30’dan fazla kez dönmüş ve hala yüzmeye devam ediyor. Hangi insan evladı yürüyerek bu kadar mesafe gitmiştir? Bırakın yürümeyi uçakla bile bu kadar gezen çok az sayıda insan vardır.

Devamı için videoyu izleyebilirsiniz…
Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız…

https://www.youtube.com/embed/17XGzNuyT8E

Related Articles

Back to top button