Uç Nokta Koruması

Uç Nokta Güvenliği Nedir?

Siber saldırılar yükseliştedir ve bu durum gelecek yıllarda büyük olasılıkla daha da kötüye gidecektir. Yakın bir tarihte Juniper Research tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, 2023 yılına kadar siber suçlular yılda yaklaşık 33 milyar kayıt çalacaktır. Herhangi bir boyuttaki bir işletmenin sahibiyseniz bu rakamlar siber güvenliğinizle neden daha yakından ilgilenmeniz gerektiğini net bir şekilde vurgulamaktadır.

İşletme liderleri genellikle çok geç olana kadar ağlarını sanal saldırılardan koruma üzerine fazla düşünmez. Bazı işletmelerin veri ihlallerini tanımlaması birkaç ay sürebilmektedir. Bu da bir ihlalin ardından tüketiciler, şirketler ve diğer taraflar hasarı hafifletmeye başlayana kadar siber suçluların hassas verileri dağıtmak için daha fazla zamana sahip olması anlamına gelmektedir.

Uç Nokta Güvenliği Neden Önemlidir?

Uç nokta cihazları, işletmenizin teknik olarak en önemli noktalarından biri olan ağa internet üzerinden bağlanan tüm makineler anlamına gelir. Bu, tüm masaüstü bilgisayarlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı, akıllı telefonlarınızı, POS sistemlerinizi, yazıcılarınızı, tarayıcılarınızı ve tabletlerinizi içeren bir terimdir. Çalışanlarınızın birbiriyle iletişim kurmak ve veri paylaşmak için kullandığı tüm cihazlar savunmasız olabilir.

Uç nokta güvenliği yönetimi, ağınızdaki tüm uç nokta cihazlarının belirli güvenlik ve emniyet seviyelerini yakaladığından emin olmak için oluşturduğunuz ilkedir. Bu, küçük yerel işletmeler ve çok uluslu büyük kuruluşlar için çağdaş bir gereksinim olan kapsamlı bir siber güvenlik programının bir parçasıdır. Bunu bir sigorta poliçesi olarak değil, değerli verilerinizin peşindeki korsanları durdurmaya yönelik etkin bir alarm sistemi olarak düşünün.

Neden Uç Nokta Cihazları Açısından Endişe Duymalısınız?

Uç nokta cihazları, günümüzde her işletmenin ağındaki en zayıf halkaları oluşturmaktadır. Bunun nedenini anlamak için geriye dönüp 2017 yılında meydana gelen ihlallerin nedenlerine bir bakalım. Bazı şirketler akıllıca davranarak ofislerindeki bilgisayarlara antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yükler. Peki ya mobil cihazlar? Çalışan ihmali veya kötü niyeti endişe verici bir noktadır ve uç nokta cihazları ağa erişimin sağlanma yolunu teşkil eder.

Peki ya korsanlar ve kimlik avı saldırıları? Sistemlerin zayıf noktalarından faydalanmak isteyen programcılar en yüksek başarı olasılığına sahip olan en kolay güvenlik açığını hedef alır. Daha fazla işletme uzaktan çalışmakta, bu da daha fazla hata fırsatı sunan daha fazla uç nokta cihazı olduğu anlamına gelmektedir.

Related Articles

Back to top button