İlginç Bilgiler

Teknoloji ile İlgili 7 Enteresan Bilgi

Dünya nüfusunun yarısı telefonla bile konuşmamışken diğer yarısı teknolojiyi özellikle son 20 senedir inanılmaz bir hızda yaşamakta. Öyle ki teknofobisi olan, yani teknolojiden korkan insanlar bile var aramızda. Teknolojinin her alanda hayatımızı kolaylaştıran çözümler sunmasına diyecek bir şeyimiz yok, ama teknolojinin hükmettiği dünyamızdaki ilginç gerçekler karşısında şaşırmamak da elde değil.

  1. Bilgisayar başında çalışırken dakikada ortalama yedi kere göz kırpıyoruz, bilgisayar başında olmadığımızda ise bu sayı yirmiye çıkıyor. Bilgisayar başında gözlerimizin kurumasının sebebi de işte tam olarak bu. 
  2. Olağan bir iş gününde klavye üzerinde dolaştırdığımız parmaklarımızın kat ettiği mesafenin yaklaşık 20 km olmasına ne dersiniz? 
  3. Bilgisayar ekranından bir şeyler mi okuyorsunuz? Okuma hızınız kâğıt üzerinden okumaya oranla yüzde 10 daha yavaş. 
  4. En popüler Apple ürünlerinden biri olan Macintosh, ismini gerçekten de bir elma türü olan “mcintosh”tan almış. 
  5. iTunes üyeliğiniz sırasında kabul ettiğiniz Koşul ve Hükümler doğrultusunda iTunes kullanarak nükleer silah yapmayacağınızı taahhüt etmiş oluyorsunuz. 
  6. Yıllar sonra Mors alfabesine giren ilk karakter e-posta adreslerinde kullandığımız “@” işareti oldu. 
  7. Sürekli telefonunuzun titrediğini mi zannediyorsunuz? Ama baktığınızda herhangi bir bildirim ya da çağrı olmadığını mı görüyorsunuz? Yalnız değilsiniz ve teşhisinizi söylüyoruz: “Hayalet Titreşim Sendromu” 

BONUS: Bugüne kadar bir cep telefonu hattı edinmek için verilen en yüksek ücret 2,7 milyon dolar olmuş. Açık artırma ile satılan bu hattın numarası ise 666-6666.

Kaynak: blog.ford.com.tr

Related Articles

Back to top button