İlginç Bilgilerİnovasyon

Dijital Harçlık Dönemi Başlıyor!

Tam kapanmada olan Türkiye’de geçen yıl olduğu gibi bu Ramazan Bayramı da evde geçecek. Evden çıkamayınca gelenekler de değişti. Görüntülü görüşmeler bayramlaşma ziyaretlerinin yerini alırken, vatandaş kapanmayı destekliyor.

Salgın dolayısıyla alınan 17 günlük tam kapanma kararlarına vatandaşın desteği artarken, bayram ziyaretleri ise rafa kalktı.

Vaka sayısını 5 binin altına indirme hedefi ile Ramazan Bayramı’nı da içine alan dönem için kapanma kararı alınırken, bu yılki bayram kutlamaları ağırlıklı olarak görüntülü konuşma ile gerçekleşecek.

Vatandaşların yüzde 73’ü misafir ağırlamanın bu dönemde büyük risk taşıdığını düşünürken, tam kapanmaya destek yüzde 70 civarında.

Salgınla birlikte geleneksel bayramlaşma yöntemleri de değişti. Bu bayramda bireylerin yüzde 44’ü yakınlarıyla görüntülü görüşme yaparak bayramlaşacaklar. Sözcü’nün haberine göre, araştırmasında bayramlaşma için yüz yüze bayram ziyareti yapacağını açıklayanların oranı yüzde 11’de kaldı.

HARÇLIKLAR DİJİTAL

Gerçekleştirilen araştırmaya göre, gençler dahil olmak üzere bayramda sokağa çıkma yasakları ve diğer kısıtlamalara toplumun büyük bir kısmı destek veriyor. Değişen alışkanlıklar ile birlikte misafirliğe gitmek veya misafir ağırlamak toplumun çoğunluğu tarafından ciddi riskli bulunan eylemler arasında yer aldı. Araştırmaya göre sadece hane halkı ile bayramlaşacağını açıklayanların oranı yüzde 41 olurken, yüzde 25 ise bayram harçlığı ve bayramlık geleneklerini devam ettireceğini açıkladı.

Bu bayramın her zamanki gibi olmayacağını kabullenmiş ve buna göre hazırlanmaya başlamış görünüyoruz. Yüz yüze bayramlaşma hane halkı ile sınırlı kalacak, diğer yakınlarımız ile ya görüntülü görüşmeler ya da telefon ile bayramlaşacağız.

Kaynak: teknolojigundem.com/haber/bayramlasma-da-harclik-da-dijital/1570731

Related Articles

Back to top button